Apiterapia – včelie liečiteľky

História apiterapie sa datuje už od starovekého Grécka, Egyptu a Číny. Je pravdepodobne tak stará ako samotné včelárenie. Archeologické nálezy skamenlín včely z treťohôr (miocénnej doby) dokazujú, že včela žila na našej planéte už pred 15 miliónmi rokov, teda ešte pred človekom. S určitosťou vieme, že med a mlieko patrili medzi hlavné potraviny pravekého predhistorického človeka a že ľudia žijúci normádskym (kočovným) životom poznali včelu a jej produkty.

U mnohých stredovekých kultúr bol med symbolom plodnosti, väčšinou sa dával do vena nevesty. Med a výrobky z neho patrili k darom, ktoré nemohli chýbať na oltároch bohov.

V dnešnej dobe je apiterapia veľmi efektívná, cenovo prístupná a prírodná liečba včelími produktami, ako je: med, peľ, materská kašička, včelí jed, propolis, včelí vosk.

Apiterapia je využitelná vo všetkých terapeutických odboroch, buď samostatne alebo v kombinácii s inými terapiami. Je uznávaná nielen laickou verejnosťou, ale aj používaná aj v konvenčnej medicíne. Je to pravdepodobne najstaršia liečebná metóda. Snáď od počiatku existencie ľudstva boli známe účinky včelých produktov a včely boli uctievané, čo dokazujú aj najstaršie archeologické nálezy. Súčasťou apiterapie je aj dýchanie úľového vzduchu.

Obsah vitamínov, enzýmov a mikroelementov v mede nemá v živočíšnych produktoch obdobu. Podľa výskumov pomáhajú zlepšiť zdravotný stav ľudí trpiacich autoimunitnými ochoreniami, rakovinou, Alzheimerom, HPV, sklerózou multiplex či artritídou. Baktéria v žalúdku včely vraj môže pôsobiť ako prírodné antibiotikum.

Obnôžkový peľ

Aminokyselinové zloženie obnôžkového peľu má blízko k iným, na bielkoviny bohatým potravinám, ako mäso, mlieko či vajcia.

Vzniká už na rastline potom, ako ho včela spojí do väčšej hrudky. Tento peľ včely ukladajú do úľa, kde kvasí a zreje. Včely ho využívajú ako hlavnú potravinu pre správny vývoj potomstva.

Už 30 gramov peľu pokrýva dennú ľudskú potrebu esenciálnych aminokyselín. Peľ pomáha organizmu vyrovnať sa s fyzickou, ale aj psychickou záťažou, okrem toho chráni pečeň, detoxikuje organizmus a posilňuje činnosť srdca.

Propolis

Propolis je zmes živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Jeho účinnosť sa zvyšuje pri kombinácií s liehom, kde sa zintenzívňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti. Jeho úlohou v prírode je zaceliť rany a chrániť stromy pred baktériami, hubami a hmyzom, z čoho vyplýva jeho potenciál aj pri liečení ľudí.

Viacerými štúdiami je dokázané, že propolis má široké spektrum biologických a farmakologických účinkov. Využíva sa pri ošetrovaní chronických a ťažko sa hojacich rán.

Včelí jed

Je produktom jedových žliaz včiel a je určený predovšetkým na obranu ich obydlia. Aj keď to na prvé počutie môže znieť hrozivo, je to veľmi účinný liek.

Využívať by sa mal však len pod dozorom lekára. Vo forme mastí alebo vpichnutím úspešne lieči artritídu, reumatizmus a reumatické zápaly, krvné zrazeniny a tiež astmu a choroby spojené s vysokým krvným tlakom.

Materská kašička

Nazýva sa aj elixír včelích kráľovien. Ide o biely kašovitý výlučok včiel robotníc. Má typickú vôňu a kyselkavú chuť. Je významným biostimulátorom, okrem iného normalizuje metabolické procesy v organizme, zosilňuje fermentatívnu aktivitu, zlepšuje výživu tkanív, reguluje výživu buniek, hormonálnu činnosť, upravuje poruchy nervového systému, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Uskladnená doma vydrží menej než med. V chladničke ju môžete skladovať pol roka, zmrazená vydrží bez ujmy na kvalite dva až tri roky.

Zaujímavosťou tiež je, že zvyšuje ženskú a mužskú plodnosť, libido, reguluje menštruačný cyklus a zmierňuje problémy s menopauzou.

Apisan

K včelím produktom patrí aj takzvaný apisan získavaný špeciálnu technológiou z mŕtvych telíčok včiel. Ide o nestráviteľnú látku, ktorá vďaka svojej vlastnosti viazať v hrubom čreve tuky a tým blokovať ich vstrebávanie, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Týmto tiež znižuje vysoký krvný tlak a riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. A keďže je to prírodná vláknina, znižuje pocit hladu, zlepšuje funkciu hrubého čreva a tým predchádza vzniku ochorení gastrointestinálneho traktu akým je aj rakovina hrubého čreva.

Má schopnosť na seba viazať ťažké kovy a vyplavovať ich von z tela.

Rada na záver…

Drobná rada na záver Jedna lyžica medu rozpustená v pohári s teplou vodou dokáže pomôcť aj pri probléme s prekysleným žalúdkom.

Najmä u žien v tejto súvislosti dochádza k premnoženiu kvasiniek (kandidóza). Vtedy je potrebné začať predovšetkým čistením gastrointestinálneho traktu pomocou vodného propolisu a apisanu.

Pri kardioochoreniach je zas potrebné zdôrazniť hypolipidemickú vlastnosť materskej kašičky, ktorá pomáha znižovať riziko vzniku aterosklerózy, čo je hlavný faktor rozvoja angíny pectoris a infarktu myokardu.

Včelie produkty

Na trhu sa nachádza obrovské množstvo produktov apiterapie, my sme pre vás vybrali to najkvalitnejšie. Ponúkame viac ako 30 včelých produktov z našej domácej produkcie a od overenej slovenskej značky Apipraktik. Viac informácií o týchto liečivých zázrakoch sa môžete dozvedieť priamo v centre celostnej medicíny Mediway od vyškoleného apiterapeuta.

VODNÝ EXTRAKT PROPOLISU 30 %

30 % vodný extrakt propolisu. Výživový doplnok. 100 ml. Tento produkt obsahuje 30%- ný extrakt propolisu.

HEPATOKLIN S PROPOLISOM

Bylinný sirup s propolisom na očistu pečene a obličiek. Výživový doplnok, 100 ml.

PERGA 100 G
(EKO PAPIER)

Perga je unikátny prírodný biologicky aktívny produkt s mimoriadnymi vlastnosťami.

APROPINUS

Sirup s propolisom na prechladnutie (100 ml). Orálny roztok. Výživový doplnok.

SALVEPROLIS

Propolisová tinktúra s bylinkami, ústny sprej (30 ml),výživový doplnok.

APICOLE

Mnohoúčelová masť s včelím jedom na vyživenie a zmäkčenie pokožky – propoliosová masť s včelím jedom na vyživenie a zmäkčenie pokožky. 40 g.

APICHITOSAN

Upravená pitná voda, slnečnicový olej, propolisový extrakt, extrakt z píniových semienok, chitosan.

HERBAPIS

Tablety s bylinami a peľom nielen na trávenie ale aj štíhlosť v niektorých prípadoch:) 

API MINERAL C

Prírodné minerály z aquaminu s peľom a vitamínom C. Výživový doplnok, 60 g (1 tab. = ± 1 g).

Pre viac informácií nám napíšte na info@mediway.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +421 905 841 871