Neplodnosť a akupunktúra

Vedci považujú akupunktúru kombinovanú s klomifénom za účinnejšiu ako klomifén s doplnkovými hormonálnymi medikamentmi na liečbu neplodnosti. Kombinácia akupunktúry a klomifénu vedie k výrazne vyššej miere tehotenstva u žien s anovulačnou neplodnosťou ako klomifén s estradiolom. cypionátom a dydrogesterónom. Údaje boli uverejnené v správe s názvom Účinky akupunktúry na endometrium v ​​anovulačných prípadoch liečených klomifénom: klinické pozorovanie.

Pridanie akupunktúry k terapii klomifénom zvýšilo mieru tehotenstva, znížilo index rezistencie a pulzatility maternicových artérií a znížilo nežiaduce účinky spôsobené klomifénom. Nárast pozitívnych výsledkov u pacientov v kombinácii so znížením nežiaducich účinkov podporuje záver výskumného tímu (Taianská nemocnica pre materskú a detskú zdravotnú starostlivosť), „TCM [Tradičná čínska medicína] môže byť aplikovaná buď samostatne, alebo v kombinácii so západnou medicínou na zvýšenie miery otehotnenia a liečbu neplodnosti. S pomocou TCM [t.j. akupunktúra] môže byť liečba neplodnosti účinnejšia a zároveň prináša oveľa menej nežiaducich účinkov.“

Vedci dospeli k záveru, že pridanie akupunktúry k liečebnému režimu klomifénu zmierňuje nepriaznivé účinky lieku a zvyšuje mieru tehotenstva. Okrem toho akupunktúrny protokol prekonáva protokol klomifénu s estradiolom, cypionátom a dydrogesterónom.

Protokol akupunktúrnej liečby TCM bol nasledujúci. Pacienti boli v supinačnej polohe. Akupunktúrne ihly boli aplikované do nasledujúcich akupunktúrnych bodov:

  • CV4 (Guanyuan)
  • CV3 (Zhongji)
  • Zigong
  • ST29 (Guilai)
  • SP6 (Sanyinjiao)
  • ST36 (Zusanli)

Na základe diferenciálnej diagnostiky podľa TČM boli pridané akupunktúrne body, ako napr. BL18, ST40, SP10, LV2. 

Moxovanie trvalo 30 minút a aplikovalo sa na úrovni intenzity tepla, kým sa pokožka nesčervenala. Terapie sa uskutočňovali raz denne. Aplikácia nastala až 10 dní po ovulácii. Technika moxovania bola použitá na následné akupunktúrne body:

  • Zigong
  • CV3 (Zhongji)
  • CV4 (Guanyuan)
  • ST29 (Guilai)

Zdroje: 

https://www.healthcmi.com/Acupuncture-Continuing-Education-News/1778-top-7-acupuncture-articles

Effects of Acupuncture on the Endometrium in Anovulatory Cases Treated by Clomiphene: A Clinical Observation. Journal of Taishan Medical College. 2016, 37(9):1029-1031.

Yu J, Zheng HM, Bing SM. Changes in sSrum FSH, LH and Ovarian Follicular Growth During Electroacupuncture for Induction of Ovulation [J]. Chinese Journal of Integrated Traditional and Western Medicine. 1989, 9(4):199-202.

Sha GE, Huang WC, Ma RH. Acupuncture for Infertility: A Clinical Observation Based on 84 cases [J]. Journal of Clinical Acupuncture and Moxibustion. 1998, 14(1):16-18.

Xu XF, Gu Y, Gu Ling, Zhu YP. Investigating Advantages of TCM Intervention for Inducting Ovulation in Infertile Women [J]. Chinese Archives of Traditional Chinese Medicine. 2012, 30(3):467-468.

Cao ZY. Obstetrics and Gynecology [M]. Beijing: People’s Military Medical Publisher. 1999: 2474.

Manheimer, Eric, Daniëlle van der Windt, Ke Cheng, Kristen Stafford, Jianping Liu, Jayne Tierney, Lixing Lao, Brian M. Berman, Patricia Langenberg, and Lex M. Bouter. „The effects of acupuncture on rates of clinical pregnancy among women undergoing in vitro fertilization: a systematic review and meta-analysis.“ Human reproduction update (2013). University of Maryland.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *