Akupunktúra a migréna

Sprievodca akupunktúrou pre pacientov s migrénou

 Keď tradičná medicína nepomohla zmierniť bolesť pri migréne, mnohí pacienti s migrénou túžia po objavovaní iných metód liečby. Akupunktúra bola vyvinutá v starovekej Číne a zahŕňa prepichnutie špecifických oblastí tela ihlou na zmiernenie bolesti. Podľa čínskej praxe je pozdĺž tela 14 meridiánov a ak dôjde k poruche energie pozdĺž týchto meridiánov, môže nastať bolesť alebo choroba. Aj keď existuje veľa výskumov, akupunktúra má zmiešané recenzie v komunite migrény. Tu je to, čo si myslíme, že ľudia s migrénou potrebujú vedieť o akupunktúre pred naplánovaním konzultácie s odborníkom.

Porozumenie akupunktúre ako potenciálnej možnosti liečby migrény

Výskum 

Na základe nedávneho systematického prehľadu 22 klinických štúdií zahŕňajúcich 4 985 ľudí existujú dôkazy, že akupunktúra znižuje frekvenciu bolestí hlavy u jedincov s migrénou a že účinok môže byť podobný ako pri preventívnych liekoch. Frekvencia bolestí hlavy je znížená o 50 % alebo viac až u 59 % jedincov liečených akupunktúrou a tento efekt môže pretrvávať dlhšie ako 6 mesiacov.

Ako to funguje?

Akupunktúra je určená na udržanie toku energie (nazývaného „qi“) v rovnováhe pozdĺž meridiánov. Akupunkturista umiestni ihly na špecifické tlakové body, zvyčajne pozdĺž chrbta alebo krku osoby, kde môžu spomaliť prenos bolesti. Niekedy je nasadenie ihiel sprevádzané jemnou masážou hlavy. Liečba trvá približne hodinu a pacientom sa odporúča absolvovať aspoň šesť sedení, zvyčajne raz týždenne. Akupunkturista môže tiež navrhnúť zmeny v stravovaní. Napríklad: Kofeín môže zhoršiť migrénu a niektorí akupunkturisti sa domnievajú, že narúša tok tela. Ako akupunktúra zmierňuje bolesti hlavy či migrény? Presvedčenie je také, že aktivuje dráhy v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vypnutie bolesti, ktorá spôsobuje migrény.

Zhrnutie:

Celkovo, American Migraine Foundation súhlasí so záverom, že kurz akupunktúry s najmenej šiestimi liečebnými sedeniami môže byť cennou možnosťou liečby. Dlhodobá účinnosť presahujúca jeden rok je však neistá a vyžaduje si ďalší výskum.

Zdroj: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/understanding-migraineacupuncture-and-migraine-finding-a-combination-that-sticks/

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *